یک روز ، یک جمله ...

امروز به هر کاری که قراره انجام بدی، باور داشته باش

20 مهر

آشنایی با ویژگی vDS در مجازی سازی VMWare - بخش دوم مطلب ویژه

ویژگی vDS یکی از راهکارهای قدرتمند مجازی سازی با VMWare در زمینه پیکربندی شبکه مجازی می باشد.

آشنایی با Health Check :

یکی دیگر از ویژگی های vDS قابلیت Health Check می باشد. برای بهره مندی از این ویژگی بر روی vDS خود کلیک کنید و به منوی Manage بروید. در زیرمجموعه Settings گزینه Health Check را انتخاب نمایید. بر روی دکمه Edit کلیک نمایید و هر دو گزینه VLAN and MTU و Teaming and Failover را فعال نمایید. این ویژگی به شما این اطمینان را می دهد که پیکربندی Virtual Switch شما با Physical Switch همخوانی کامل دارد.

Create vDS 04

برای بررسی صحت عملکرد این ویژگی از منوی Monitor گزینه Health را انتخاب نمایید. در صورت وجود تناقض در لیست هاست ها می توانید اقدام به بررسی و رفع آن تناقض نمایید.

نکته : نمونه ای از تناقض های موجود می تواند VLAN Tag هایی باشد که شما بر روی Port Group خود اعمال کرده اید اما بر روی Physical Switch چنین VLAN ایجاد نشده است.

آشنایی با ویژگی Link Aggregation در vDS :

یکی از بهترین ویژگی های vDS وجود امکان LAG می باشد. این ویژگی با پروتکل استاندارد LACP سازگار می باشد. برای استفاده از این ویژگی بر روی vDS خود کلیک کرده و از منوی Manage روی گزینه LACP کلیک نمایید. سپس بر روی آیکون + سبز رنگ کلیک کرده تا فرآید ایجاد Aggregation را آغاز نماییم.

Create vDS 05

در این بخش نکات قابل توجه به شرح زیر می باشند:

  • حالت انتخاب پروتکل LACP براساس ویژگی های این پروتکل بسیار مهم می باشد. این حالت ها شامل Passive و Active است.
  • در انتخاب Load balancing نیز براساس ویژگی های Load Balancing در انواع سوئیچ ها مانند سیسکو که براساس آدرس دهی IP یا MAC مبدا و مقصد صورت می پذیرد نیز باید دقت نمایید.
  • تعداد پورتهای قرار داده شده در این ساختار نیز براساس تعریف LACP می تواند تا 16 پورت باشد که 8 پورت به صورت فعال و 8 پورت به صورت غیرفعال می باشد.

روند ایجاد یک LAG باید به گونه ای باشد که در مجموعه VM ها و هاست ها قطعی رخ ندهد. لذا باید به ترتیب مراحل زیر اقدام به مدیریت LAG نمایید:

بعد از ایجاد LAG می بایست آن را به Port Group های مدنظر خود الصاق نمایید. برای اینکار بر روی Port Group کلیک کرده و از منوی Manage روی گزینه Properties کلیک و سپس دکمه Edit را انتخاب نمایید. در صفحه جدید بر روی گزینه Teaming and failover کلیک کرده و از لیست نمایش داده شده LAG خود را پیدا کنید و آنرا به بخش Standby انتقال دهید.

بعد از این فرآیند مجدد به بخش vDS مراجعه کرده و با راست کلیک کردن بر روی آن گزینه Add and Manage Host را انتخاب نمایید. گزینه Manage Host Networking را انتخاب و به مرحله بعد بروید. هاست هایی که می خواهید در این LAG قرار گیرند را انتخاب نمایید. در مرحله سوم تنها گزینه Manage Physical Adapters را انتخاب کنید. حال از لیست vNIC های نمایش داده شده آن مواردی را که می خواهید در LAG قرار گیرند را انتخاب کنید و با زدن گزینه Assign Uplink اقدام به الصاق پورت های LAG ایجاد شده به vNIC ها نمایید. این فرآیند تک به تک انجام می شود و می بایست هر vNIC را به یک پورت از زیر مجموعه LAG ایجاد شده الصاق کنید و مراحل را به اتمام برسانید.

بعد از انجام این فرآیند مجدد وارد بخش Properties مربوط به Port Group مدنظر شده و دکمه Edit را انتخاب نمایید و در بخش Teaming and Failover تمام Uplink ها را به بخش Unused و آپلینک مربوط به LAG را به بخش Active انتقال دهید. با این کار تمام VM هایی که در این Port Group قرار داده شده اند از دو پورت به صورت همزمان و Load Balance شده استفاده خواهند کرد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است این است که نوع Load Balancing را باید بر روی Use Explicit Failover Order قرار دهید.

ویژگی Backup و Restore کردن vDS :

یکی از ویژگی های کاربردی vDS ها قابلیت Backup گیری و Restore کردن آنها در بین vCenter های مختلف است بدین معنا که می توانید از vDS یک دیتاسنتر Backup بگیرید و بر روی یک vCenter دیگر اقدام به Restore کردن آن نمایید. با ما همراه باشید.

برای این کار بر روی vDS خود راست کلیک کرده و از منوری All vCenter Actions گزینه Export Configuration را انتخاب نمایید. در این بخش می توانید انتخاب نمایید که تنها از Distributed Switch نسخه Backup تهیه شود و یا به همراه آن از Port Group ها نیز اقدام به تهیه Backup نماید. خروجی این Backup یک فایل ZIP می باشد که بر روی مسیر Local سیستم خود می توانید آنرا ذخیره نمایید.

Create vDS 06

نکته: فرمت فایل خروجی حتما باید ZIP باشد، در غیر این صورت امکان بازگرداندن آن وجود ندارد.

به منظور بازگردانی تنظیمات vDS کافیست بر روی vDS راست کلیک کرده و گزینه Import Distributed Switch را انتخاب نمایید. مسیر فایل ZIP را داده و اقدام به Import کردن نمایید.

نکته: در بخش Port Group ها به صورت پیش فرض قابلیت بازگردانی آخرین وضعیت قبل از یک تغییر وجود دارد. در صورتیکه در تنظیمات یک Port Group تغییری ایجاد کردید می توانید با راست کلیک کردن بر روی آن Port Group و انتخاب گزینه All vCenter Action و سپس گزینه Restore Configuration اقدام به بازگردانی تنظیمات نمایید.

آشنایی با Port Mirroring :

عملیات Mirroring به منظور مانیتور کردن شبکه می باشد. این فرآیند می تواند در سطح یک Port یا یک VLAN صورت پذیرد. برای این کار بر روی vDS خود کلیک کرده و از منوی Manage گزینه Settings و در نهایت گزینه Port Mirroring را انتخاب نمایید. بر روی دکمه New کلیک کنید تا فرآیند Mirroring آغاز شود.

Create vDS 07

در مرحله اول می بایست نوع Mirroring را مشخص نمایید، به طور مثال اینکه می خواهید بر روی ترافیک های ورودی یا خروجی اقدام به Mirroring نمایید که ما در اینجا گزینه Destination را مدنظر قرار می دهیم.

در مرحله بعدی یک نام برای این Session انتخاب کرده و وضعیت آنرا Enable نمایید.

در مرحله بعدی منابع را معرفی می نمایید. به این معنا که کدام VLAN TAG ها Mirror شوند. این کار برای جداسازی ترافیک می باشد تا بتوانید ترافیک مدنظر خود را در Port Mirror مشاهده نمایید.

در مرحله بعدی مقصد این ترافیک ها باید مشخص شوند. بدین معنا که VLAN Tag های مشخص شده زمانی که به کدام مقصد ارسال می شوند در Port Mirroring قابل رویت باشند.

در نهایت مراحل را به پایان برسانید.

نکته: می توانید Port Mirroring را به عنوان یک Port بر روی vDS تعریف کرده و آنرا به یک VM تخصیص دهید و عملیات مانیتورینگ شبکه را بر روی vNIC آن VM پیاده سازی نمایید.

آشنایی با NetFlow :

در این بخش می خواهیم با ویژگی NetFlow در vDS آشنا شویم. برای این کار بر روی vDS مدنظر خود کلیک کرده و از منوی Manage روی گزینه Settings کلیک کرده و در نهایت گزینه NetFlow را انتخاب نمایید. بر روی دکمه Edit کلیک کنید.

Create vDS 08

  • در بخش IP Address آدرس مسیری را که به عنوان NetFlow Collector می باشد را بدهید.
  • در بخش Port شماره پورتی را بدهید که NetFlow به آن گوش میدهد.
  • در بخش Switch IP آدرس مربوط به vDS را بدهید.

حال می بایست Port Group های مورد نظر خود را در این NetFlow قرار دهید. برای این کار بر روی vDS خود راست کلیک کرده و گزینه Manage Distributed Port Groups را انتخاب نمایید.

  • در بخش اول گزینه Monitoring را انتخاب کنید.
  • در بخش دوم Port Group هایی که می خواهید NetFlow را برای آنها فعال کنید را انتخاب کنید.
  • مراحل را به پایان برسانید.
رضا اردانه

مدیریت وب سایت آموزش دیجیتال

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید