یک روز ، یک جمله ...

امروز به هر کاری که قراره انجام بدی، باور داشته باش

11 خرداد

معرفی vSphere و آشنایی با سناریو مطلب ویژه

شرکت VMWare بسته مجازی سازی خود را با نام vSphere ارائه می دهد. این بسته شامل نرم افزارهای مختلفی است که از آن جمله می توان به ESXi اشاره کرد.

در واقع vSphere محل قرار گیری تمام نرم افزارهایی است که در کنار یکدیگر محیط مجازی شما را ایجاد می نمایند. در این بین نرم افزاری به نام vSphere Client وجود دارد که با استفاده از این نرم افزار می توانید به مدیریت محیط مجازی خود بپردازید.

سخت افزارهای مورد نیاز

در نسخه های اولیه VMWare vSphere جهت راه اندازی سرویس ESX می بایست از یک سخت افزار مشخص استفاده می شد. به طور مثال از یک نسل از CPU و یا یک مقدار حداقل از حافظه اصلی جز پیش نیازهای راه اندازی این سرویس بود. اما امروزه در نسخه های جدید، پیش نیازهای سخت افزاری دیگر وجود ندارند و شما با هر نوع سخت افزار موجود می توانید اقدام به راه اندازی این سرویس نمایید.

پیشنهاد ما جهت راه اندازی این سرویس استفاده از یک لپ تاپ که بر روی آن نرم افزار VMWare Workstation نصب شده باشد می باشد. به دلیل اینکه علاوه بر سرویس ESXi می خواهیم سرویس vCenter را نیز راه اندازی نماییم، می بایست حداقل 16 گیگابایت حافظه بر روی لپ تاپ خود داشته باشید تا در طول پیاده سازی سناریو، سیستم شما دچار مشکل نشود. همچنین CPU شما می بایست قابلیت مجازی سازی (Intel-VT or AMD-VT) را داشته باشد.

نکته: خارج از مبحث این سناریو، شما می توانید بر روی هر نوع سخت افزاری اقدام به نصب سرویس ESXi نمایید، اما به منظور بررسی بیشتر می توانید از لینک بررسی سخت افزارهای پیش نیاز این سرویس بر روی وب سایت شرکت VMWare استفاده نمایید. پیشنهاد سخت افزاری بالا صرفا جهت پیاده سازی این سناریو می باشد.

آشنایی با سناریو

سناریو مورد استفاده ما در این دوره آموزشی شامل موارد زیر می باشد:

  • راه اندازی دو سرویس ESXi (وجود دو هاست)
  • پیکربندی فضای ذخیره سازی بر روی ESXi
  • راه اندازی سرویس vCenter
  • راه اندازی و پیکربندی کلاسترینگ هاست ها
  • پیکربندی شبکه های متعدد برای استفاده های گوناگون
  • راه اندازی ماشین های مجازی جهت سرویس های مختلف (اکتیو دایرکتوری، DNS ، وب سرویس و ....)
  • پشتیبان گیری از ماشین های مجازی و اقدام به بازگردانی آنها (مدیریت بحران)
  • مانیتورینگ محیط مجازی

در نگاه کلی خواهیم داشت:

سناریو VCP

در ادامه با ما همراه باشید.

رضا اردانه

مدیریت وب سایت آموزش دیجیتال

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید