یک روز ، یک جمله ...

امروز به هر کاری که قراره انجام بدی، باور داشته باش

×

پیام

Failed loading XML...
30 خرداد

اضافه کردن هاست به vCenter مطلب ویژه

مدیریت هاست ها توسط سرویس vCenter

به منظور اضافه کردن هاست به سرویس vCenter می توانید هم از طریق کنسول وب و هم از طریق نرم افزار vSphere Client اقدام به این کار نمایید. پیشنهاد می شود تا از همین آغاز راه از کنسول وب این سرویس استفاده نمایید که دلیل این کار مربوط به اخباری است که توسط شرکت VMWare مبنی بر حذف نرم افزار vSphere Client از چرخه تولید این شرکت می باشد. پس خوب است تا با نحوه کار با این کنسول آشنا شوید.

به منظور اضافه کردن هاست به این سرویس ابتدا کنسول وب آنرا از طریق آدرس https://172.24.0.5 باز نمایید.

نکته: در صورت تغییر شماره پورت کنسول وب این سرویس در مراحل نصب، می بایست این آدرس را با شماره پورت تعیین شده وارد نمایید.

پس از وارد شدن به این کنسول، از زیر مجموعه Home گزینه Hosts and Clusters را انتخاب نمایید. در اضافه کردن هاست ها به 2 نکته زیر توجه نمایید:

شما می توانید ابتدا برای ساختار هاست های خود اقدام به ایجاد فولدر نمایید. این فولدرها همانند OU های سرویس Active Directory عمل می کنند و صرفا برای دسته بندی بهتر و مرتب تر هاست ها استفاده می شوند.

جهت اضافه کردن هاست ها می بایست اقدام به ایجاد دیتاسنتر های مجازی نمایید. مفهوم این دیتاسنتر ها در ویژگی های اصلی سرویس vCenter قابل درک است که در ادامه این آموزش به آنها پرداخته می شود.

در صورتیکه نمی خواهید اقدام به ایجاد پوشه نمایید، بر روی گزینه نام vCenter خود در زیر مجموعه Hosts and Clusters راست کلیک کرده و گزینه New Datacenter را انتخاب نمایید. یک نام برای آن تعیین کرده و گزینه OK را فشار دهید.

Host2vCenter 1

حال با راست کلیک کردن بر روی نام دیتاسنتر می توانید اقدام به اضافه کردن هاست نمایید. برای این کار بر روی گزینه Add Host کلیک نمایید:

Host2vCenter 2

  • در مرحله اول از شما آدرس IP یا نام هاست را از شما می خواهد. براساس سناریو می بایست آدرس 172.24.0.2 را وارد نمایید.
  • مرحله بعدی می بایست اکانت root این هاست را وارد نمایید. با زدن بر روی دکمه Next و پس از بررسی نام کاربری، به شما پیغام اعتبارسنجی هاست نمایش داده می شود که در صورت نیاز می توانید آنرا بررسی نمایید.
  • مرحله بعدی اطلاعات مربوط به هاست را به شما نمایش می دهد.
  • مرحله بعدی مربوط به اعمال لایسنس می باشد. در صورتیکه می خواهید لایسنس جدیدی برای سرویس vCenter خود اعمال نمایید بر روی آیکون + کلیک نمایید. این لایسنس مربوط به سرویس vCenter می باشد که به شما اجازه می دهد تا تعداد هاست های مشخص را به این سرویس اضافه نمایید. برای این سناریو لایسنس رایگان و مدت دار (60 روزه) خود شرکت VMWare کفایت می کند.
  • مرحله بعدی مربوط به تعیین وضعیت Lockdown می باشد. این وضعیت مشخص می کند که امکان اتصال به هاست ها صرفا از طریق کنسول vCenter صورت پذیرد یا به صورت جداگانه و از طریق نرم افزار vSphere Client نیز بتوان به هر کدام از هاست ها متصل شد. در صورت انتخاب گزینه Strict شما مجوز اتصال به هاست ها به صورت جداگانه را خواهید گرفت و تنها از طریق کنسول vCenter می توانید به هاست های خود دسترسی پیدا نمایید (این گزینه پیشنهاد نمی شود)
  • در نهایت مراحل را به پایان برسانید تا اولین هاست شما در زیر مجموعه دیتاسنتر شما اضافه شود. برای هاست بعدی یعنی 172.24.0.3 نیز می توانید همین مراحل را از ابتدا طی نمایید.
رضا اردانه

مدیریت وب سایت آموزش دیجیتال

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید